Na zaproszenie biskupa świdnickiego Ignacego Deca ponad 1000 maturzystów diecezji świdnickiej przybyło z pielgrzymką na Jasną Górę. Pielgrzymka organizowana przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej odbywa się nieprzerwanie od samego początku istnienia diecezji. 15 marca 2019 r., w XV rocznicę ustanowienia diecezji po raz piętnasty maturzyści przybyli do tronu Maryi Jasnogórskiej. Pielgrzymowali w szczególnym czasie dla młodego człowieka, by zawierzyć Matce Bożej egzamin dojrzałości i prosić o pomoc w rozeznaniu swojej przyszłej życiowej drogi. Hasło pielgrzymki nawiązywało do obecnego roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”.

Młodzież maturalna zgromadziła się o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Eucharystii w intencji maturzystów przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec. W imieniu ojców i braci paulinów młodzież powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Zachęcił maturzystów, by prosili Matkę Bożą o światło Ducha Świętego, by pomogła im dokonać właściwego wyboru w podejmowaniu decyzji co do przyszłego życia.

Nawiązując do Liturgii Słowa przewidzianej na piątek II tygodnia Wielkiego Postu Biskup Ignacy podjął w homilii temat pojednania z Panem Bogiem i człowiekiem. Pojednanie z Bogiem obejmuje trzy etapy: przyznanie się do grzechu – uznanie, że jest się człowiekiem grzesznym, następnie wyznanie grzechu i wyrzucenie go z siebie oraz odwrócenie się od grzechu. Słowo Boże zachęca nas do ścisłego powiązania pojednania z Bogiem z pojednaniem z człowiekiem: nie ma prawdziwego pojednania z Bogiem bez pojednania z drugim człowiekiem. Maryja jest Matką naszego pojednania z Bogiem i z ludźmi – bez Maryi trudno jest pojednać się z Bogiem i z ludźmi. Zachęcił młodych ludzi, by nie marnowali swojego życia, bo życia nie można powtórzyć. Zachęcił ponadto do głębokiego przeżycia spotkania z Matką Bożą Jasnogórską, do zaproszenia Jej do swojego codziennego życia. Obecność Matki jest bowiem zawsze obecnością miłującą i wspomagającą, dlatego warto ten dzień dzisiejszy zapamiętać, żeby potem wracać tu, na Jasną Górę do Matki, bo tu jest nasz dom, tu jesteśmy przez Nią oczekiwani.

Po Mszy św. młodzież udała się na spotkanie do Sali o. Kordeckiego. Konferencję dla maturzystów wygłosił ks. Rafał Masztalerz, Misjonarz Miłosierdzia związany ze Szkołą Nowej Ewangelizacji. Ostatnim punktem programu pielgrzymki było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. Rozważania przygotowane przez ks. Krzysztofa Augustyna przeczytała młodzież z II LO im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie.

Na zakończenie ks. Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego – podziękował księdzu Biskupowi, dyrektorom szkół, katechetom duchownym, zakonnym i świeckim, nauczycielom i wychowawcom, a także młodzieży za przybycie i gorliwe uczestniczenie w pielgrzymce. Ks. Biskup udzielił wszystkim pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa.

Źródło: Biuro prasowe Jasnej Góry, Radio Jasna Góra, Gość Świdnicki

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za przybycie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na pielgrzymkę następującym kapłanom, katechetom świeckim, i siostrom zakonnym:

1. ks. Augustyn Krzysztof
  14. Wasiek Beata
  15. Wolińska Aneta
  16. Ziubrzycka Monika

W pielgrzymce wzięło ponadto udział: 4 dyrektorów szkół, 32 nauczycieli innych przedmiotów, 27 wychowawców i 28 innych osób (m.in. rodziców).

Na Jasną Górę przybyła młodzież z następujących szkół diecezji świdnickiej:

1. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie
  2. Zespół Szkół w Bielawie
  3. Zespół Szkół i Placówek im. W. Witosa w Bolkowie
  4. Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej
  5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Bystrzycy Kłodzkiej
  6. I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie
  28. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
  29. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich
  30. Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie

Organizatorzy bardzo dziękują dyrekcjom szkół za umożliwienie wyjazdu młodzieży na doroczną pielgrzymkę.

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć na stronie:

Ks. Marek Korgul

Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Świdnickiej Kurii Biskupiej

Świdnica, 16 marca 2019 r.